www.uroki.net - сценарії шкільних свят, поурочні, тематичні, календарні плани, розробки відкритих уроків, класних годин, конспекти, лекції для вчителів інформатики, фізики, біології, географії, для директора та завуча школи, для психолога, класного керівника, музика, пісні, караоке для проведення Випускного вечору, Останнього, Першого дзвінку, 1 Вересня, Нового року.

Головна\Документи\Для вчителя географії

При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!

Розробка уроку по географії в 6 класі по темі: "Водяна пара та вологість повітря. Види опадів та закономірності їх розподілу на земній кулі."

Урок разработала и прислала: Гурьева Ирина Валериевна,
учитель географии общеобразовательной школы № 23
г. Краматорска Донецкой области

Урок № 38

Тема: Водяна пара та вологість повітря. Види опадів та закономірності їх розподілу на земній кулі.

Мета: формувати знання про водяну пару в атмосфері, про відносну та абсолюту вологість повітря, дати уявлення про причини утворення хмар і їх типи, опади та їх види, розвивати спостережливість, вміння створювати образ об’єкту, виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу.

Обладнання: таблиця «Типи хмар», малюнки типів хмар, таблиця «Будова атмосфери».

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація опорних знань.

Бліц опитування.

 • Що таке температура?
 • За допомогою якого приладу вимірюється температура?
 • Чинники, що впливають на температуру повітря.
 • Як утворюються теплові пояси Землі? Їх умовні межі.
 • Як обертання Землі навколо Сонця впливає на температуру повітря?
 • Що таке атмосферний тиск?
 • Від чого залежить формування областей атмосферного тиску на Землі?
 • Що таке вітер?
 • Пояснити утворення бризу? Мусону?
 • Прилад для вимірювання атмосферного тиску. Як їм користуватися та прогнозувати зміну погоди?
 • Що таке циклони і яку погоду вони приносять? Що таке антициклони та їх характеристики?
 • Перелічите постійні вітри та поясніть де вони господарюють.
 • Як змінюється температура з висотою?
 • Як змінюється атмосферний тиск з висотою?

3. Мотивація навчальної діяльності.

Людина годинами може дивитися на три речі: як біжить вода, палає вогонь, як пливуть хмари.

Хмарне небо дивне й неповторне. Воно міняється кожної миті, начебто якийсь талановитий художник невтомно малює картини на небосхилі. Його добутки ніколи не повторюються. Одні вбачають у них міста з повітряними замками і фортецями, інші – веселих конячок, треті – чисельні полки ворожої армії. Особливо вражають «полотнини» хмарного неба із заходом Сонця. Хто ж є «автором» цих неповторних картин і які «фарби» він використовує для їх створення, що зумовлює їх появу? На ці та деякі інші запитання ми сьогодні і спробуємо відповісти.

4. Вивчення нового матеріалу.

Дивні перетворення води ми спостерігаємо кожного дня : влітку вранці на траві з’являються дивовижні краплі роси, взимку крижані визирунки на вікнах води. В природі все перетворюється з одного стану в інший. Наприклад, кругообіг води у природі .

Робота з таблицею «Кругообіг води у природі»

Інтенсивність випаровування зростає при підвищенні температури повітря та дії вітру.

Конденсація – процес переходу речовини з газоподібного стану в рідкий. Основною умовою є зниження температури повітря. Саме конденсація пояснює процес утворення хмар, туманів, роси.

Найбільш комфортними для самопочуття людини є відносна вологість повітря від 40 до 75 %. Повітря з відносною вологістю нижче 50% називають сухим, при такій вологості збільшується випаровування води з поверхні водоймищ, живих організмів ( овочі втрачають вологу і зморщуються). Така вологість спостерігається в тропічних широтах. Якщо вологість більша ніж 90% - таке повітря вважають вологим (екваторіальний пояс) Відносна вологість повітря – це кількість вологи, яка може бути в 1 куб м. повітря при певні температурі. Вона визначається за таблицею. Так при температурі 20*С в 1 куб. м. може бути 17 г води.

Абсолютна вологість – це відношення дійсної кількості вологи у повітрі до відносної при данній температурі. Наприклад, на кухні кипить чайник, вода, що випаровується збільшує кількість водяної пари у повітрі.

Чим більша абсолютна вологість повітря, тим більша ймовірність, що будуть випадати опади та утворюватися хмари.

Робота з таблицями «Типи хмар» та «Будова атмосфери».

Бесіда з коментарями.

Шаруваті хмари розташовані на «нижньому» поверсі тропосфери на висоті від 200м лр 2 км. Вони складаються з крапельок води і являють собою сірий, однорідний шар, що нагадує туман. Зазвичай вони приносять дрібний дощ, сніг, причому дощ може ідти некілька днів, годин.

Купчасті хмари утворюються «поверхом» вище на висоті 2-5 км, іноді вершини купчастих хмар досягають висоти 8-10 км.

Перісті хмари утворюються на висоті понад 12 км. Вони мають ніжно-білий колір і складаються з кристаликів льоду. Вони можуть передбачати зміну погоди на дощову.

Види опадів:

 • Дощ – перехід водяної пари у рідкий стан відбувається за умови насичення нею повітря. Необхідною умовою утворення є наявність ядра (частки пилу, сажі тощо) на яких конденсується вода. Діаметр краплі складає 0,05 – 6,0 мм , швидкість падіння від 4 до 8 м/сек.
 • Сніг – тверді опади, можливі при температурі нижче 0*С.
 • Град – крижані опади.
 • Роса, іній, паморозь.

5. Закріплення.

Задача.

 • 1. розрахувати, скільки грамів води є в повітрі, яким наповнена класна кімната при температурі повітря 20*С.
 • 2. побудуйте стовбчасту діаграму по місяцям та розрахуйте кількість опадів за рік.

Місяці

С

Л

Б

К

Т

Ч

Л

С

В

Ж

Л

Г

К-ть опадів

15

20

28

40

60

85

87

145

110

60

49

10

Масштаб в 1 см – 10 мм опадів

6. Домашнє завдання.

Намалювати хмарне небо та пояснити який тип хмар намальовані.

Конспект уроку по географії в 6 класі по темі: "Водяна пара та вологість повітря. Види опадів та закономірності їх розподілу на земній кулі."

Опубліковано 01.03.2009 р.

Top.Mail.Ru Rambler's Top100
Деякі файли (розробки уроків, сценарії, поурочні плани) та інформація, які знаходяться на цьому сайті, були знайдені в мережі Інтернет, як вільно росповсюджуємі, надіслані користувачами сайту або знайдені у альтернативних джерелах, також використані власні матеріали. Автор сайту не претендує на авторство всіх матеріалів. Якщо Ви є правовласником сценарію, розробки урока, класної години або іншої інформації і спосіб розміщення її не відповідає дійсності, прохання негайно повідомити, з метою усунення правопорушення на адресу: Контактна адреса для зв'язку з автором сайту. Карта сайта - www.uroki.net При використанні матеріалів сайту - розміщення банеру та активного гіперпосилання -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!