Головна\Документи\Для вчителя історії При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!
Урок з історії України та української літератури на тему: «Боротьба українського козацтва з іноземними загарбниками. Тарас Шевченко ”Гамалія”. Волелюбні ідеї, навіяні історичним минулим»Урок з історії підготували: Чухлєбова Олена Анатоліївна - вчитель історії, Тимошенко Олена Федорівна - вчитель української літератури,Артемівський навчально – виховний комплекс ЗОШІ-ІІІ ступенів №11 ім. Артема, Донецької області,email: chuhleb@gmail.com Мета:
1. - визначити причини, значення і наслідки боротьби українського козацтва з чужоземними загарбниками;
- дати характеристику “ добі героїчних походів” українського козацтва 17 ст.;
- охарактеризувати діяльність гетьмана П.Конашевича-Сагайдачного.
2. - продовжувати вдосконалювати уміння і навички роботи з картою, підручником,текстом твору, додатковим матеріалом ;
- формувати навички критичного мислення;
3. - виховувати на найкращих рисах характеру запорізького козацтва – захисника українського народу;
- виховувати почуття поваги до історичного минулого Батьківщини.
Тип уроку: інтегрований Обладнання: Підручники, настінна карта України, атлас, ілюстрації, роздатковий матеріал, музикальне оформлення, збірник віршів Т.Г.Шевченка, виставка книжок,присвячена запорізькому козацтву. Перебіг уроку 1.Організація навчальної діяльності Учитель знайомить учнів з темою та очікувальними результатами в кінці уроку (записані на дошці); організацією навчальної діяльності в групах (створюються 2 групи) 2. Актуалізація знань
Повторення та узагальнення матеріалу про причини виникнення українського козацтва Вчитель історії: на початку 17 ст. українське козацтво набуває сили й відіграє роль важливого чинника не лише в Речі Посполитій, а й на міжнародній арені. Завдання для груп: 1 гр. - пригадайте,що означає термін “козак”? 2 гр. - де і коли виникло українське козацтво? 1гр. - які склалися передумови виникнення українського козацтва? ( розмістити на дошці примітку №1) 2гр. – які причини викликали появу козацтва? ( розмістити на дошці примітку №2) 3. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу Вступне слово вчителя історії: Сьогодні ми розглянемо одну з причин, як нездатність Речі Посполитої захистити українські землі від нападів татар,які вже з 15 ст. стали регулярними й досягали навіть Волині й Північної Київщини. Козацтво стає основною перешкодою для турецько-татарських нападів на українські землі, захищаючи їх від набігів і водночас здійснюючи походи до татарських і турецьких володінь у відповідь. Це створювало чимало ускладнень у стосунках Речі Посполитої з Кримським ханством та Османською імперією, але водночас сприяло тому, що козацтво стає відомим у Європі. У ньому вбачають захисника європейської християнської цивілізації від наступу ісламського світу. На поч.17ст. татарські війська неодноразово з’являлися на українських землях,” умиваючись, по свідченням сучасника, по лікоть у нашої крові та спустошуючи все огнем і мечем”. Як поводились на українських землях татари? Завдання за групами: -Розгляньте розміщені на дошці терміни та дайте їм визначення 1гр. ясир: гарем, баша 2гр. яничари: бусурман, каторга З кінця 16ст. козацтво, організаційно згуртоване в Запорізькій Січі, стало не лише захищати українські землі, а й здійснювати повоєнні походи до Кримського ханства й причорноморських володінь Османської імперії. Перші два десятиліття 17 ст. отримали назву доби героїчних походів українського козацтва. Саме у цей період були здійснені вкрай сміливі морські походи проти Османської імперії, що рознесли славу про козаків на всю Європу. Здобуті в них перемоги засвідчили, що козаки були неперевершеними майстрами морських боїв. Робота з документами за групами 1 гр. Проаналізуйте документи № 1,2 та визначте: - на якій меті діяльності українського козацтва наголошує київський митрополит Йов Борецький? Як він оцінює діяльність козацтва?
- основні етапи підготовки козаків до морського походу
2 гр. . Проаналізуйте документи № 3,4 та визначте: - основні маршрути козацьких морських походів, з визначенням дат.
Покажіть ці маршрути на карті - значення, яке мали козацькі морські походи
Опрацьовуючи матеріал підручника, ви дізнали ,що доба героїчних походів стала періодом діяльності одного з найвизначніших козацьких ватажків Петра Конашевича-Сагайдачного. Його внесок у розвиток України можна визначити рядом дієслів. Щоб картина була повною, доповніть їх іменниками і прикметниками. За допомогою можете звернутися до підручника стор.74-77 Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний: - завершив…
- здійснив…
- переміг…
- впорядкував…
- відстоював…
- зміцнив…
- уславився…
Подвиги отаманів, гетьманів, козаків надихали українських письменників на безсмертні твори. Вступне слово вчителя української літератури: Тарас Шевченко… Безсмертна людина. Жива вона в нашій пам`яті, своїх творах. Замріть на хвилинку, погляньте кругом себе…Можливо, душа Шевченкова десь тут, поряд з нами, тому що його завжди приваблювала тема боротьби українського народу проти турецько-татарських загарбників, і зараз спостерігає, чи правильно зрозумів читач його ліро-епічну поему «Гамалія», чи стали його герої нам такими ж рідними, як і йому, чи пишаємося ми так само, як і він козацькими звитягами. Робота з текстом Робота розпочинається піснею невільників-українців, що страждають у турецькому ярмі. Давайте послухаємо її (звучить твір М. Лисенка «Ой нема, нема ні вітру, ні хвилі»). - До кого і за чим звертаються невільники?
- Який образ України потає з цієї пісні?
Плач-пісня закінчена. А далі,як і годиться в романтичному творі, сталося «чудо” і природа допомагає скривдженим. - Як плач невільників через моря долинув до рідної землі?
Тоді І Дніпр укрили байдаки, І заспівали козаки, Послухайте бойовий клич січового козацтва,своєрідну морську “маршову”(“ У туркені по тім боці”). - Яка основна думка цієї звитяжної пісні?
Робота в групах: 1 гр. - дібрати епітети до слова “КОЗАК” 2гр. - робота з прислів‘ями Наступний уривок переносить нас на турецьку землю, у передмістя Стамбула( читання тексту за особами) - Як ви розумієте діалог Чорного моря з Босфором?
- Які визначальні епітети добирає поет до характеристики козаків?
Так само економно і містко охарактеризовано в цьому уривку й інші образи: султан -…; Босфор -…; козаки-невільники -…; - Розкрийте зміст плачу-молитви у неволі.
І тут за мурами лунає бойовий клич їх побратимів: «Ріж і бий! Мордуй невіру бусурмана!» Так починається велика батальна картина, яка до кінця розкриває характер запорізьких козаків і є кульмінацією поеми( виразне читання уривку) Саме такою була плата за сотні спалених українських сіл, за тисячі загнаних у полон,за муки братів у неволі. Закінчується поема ще однією піснею козаків, у якій оспівано Гамалію( читання уривку напам’ять) - Охарактеризуйте образ головного героя твору.
- Яка тема та ідея поеми?
4. Підсумки уроку Бесіда з учнями за очікувальними результатами: - Чим вам допоміг сьогоднішній урок щодо з’ясування теми « Боротьба українського козацтва з чужоземними загарбниками»?
- Назвіть найкращі риси характеру запорізького козацтва
5. Домашнє завдання Історія: використовуючи додаткову літературу, підготуйте повідомлення про славного гетьмана П.Конашевича-Сагайдачного. Українська література: на основі найкращих рис характеру українського козацтва написати твір-мініатюру на тему « Образ отамана Гамалії». Додатки Примітка № 1 Передумови виникнення українського козацтва досвід освоєння південних степових територій ватагами уходників наявність великого масиву вільних земель прагнення людей до переселення на вільні землі у пошуках кращої долі Примітка № 2 Причини виникнення українського козацтва нездатність Речі Посполитої захистити українські землі від набігів татар організаторська роль прикордонних землевласників та урядовців посилення соціального і релігійного гноблення,запровадження кріпацтва Документ №1 З маніфесту митрополита Йова Борецького (1620 р.) «Козаки до того ж мають на меті невільників визволяти… І воістину християнству поневоленому на всьому світі ніхто після Бога добродійства такого великого не виказує, як…військо Запорозьке своєю мужністю і своїми перемогами. Що інші народи словом і бесідами виборюють, те козаки ділом своїм доводять». Документ №2 Гійом Боплан про організацію козаками морських походів проти турків Коли козаки задумують свій морський похід,то не мають дозволу від короля,але достають його від свого гетьмана і скликають військову раду. На ній вибирають наказного гетьмана, який має очолити їхній похід; робиться це так само, як під час вибору гетьмана,однак похідний отаман вибирається тільки на певний час. Далі вони рушають до Військової скарбниці, яка є містом їхнього збору. Там будують човни, на яких є десять - п’ятнадцять пар весел із кожного боку, і пливуть ті човни швидше , ніж турецькі веслові галери. На човнах також ставлять щоглу,на яку напинають доволі незграбне вітрило, котре розпускають лише в гарну погоду,а при сильному вітрі воліють веслувати.. Кожен козак озброєний двома рушницями,шаблею. А на кожному човні є також чотири – шість фальконетів( невеликих гармат), необхідна для походу живність. Одягнені козаки в сорочки й шаровари, ще мають змінний одяг із благенькою свитою та шапкою; беруть шість фунтів пороху, достатню кількість свинцю, ядра для своїх гармат. У кожного є компас… Документ №3 У 1602р.козаки на 30 чайках і кількох відбитих у турок галер вийшли в Чорне море й під Кілією розгромили турецький флот. Уже 1606р. запорожці здобули Варну на західному узбережжі Чорного моря,яка вважалася неприступною. У 1608р. козаки «дивовижними хитрощами» захопили, зруйнували й спалили Перекоп, а наступного року напали на придунайські турецькі фортеці Ізмаїл, Кілію та Білгород. 1614р. козацька флотилія із 40 чайок, очолювана гетьманом П. Конашевичем – Сагайдачним, здолала Чорне море, напала на Трапезунд і, рухаючись у західному напрямку, спустошила узбережжя. Штурмом було взято Синоп і спалено весь турецький флот, що стояв у гавані. Наступного року 80 чайок і 4 тис. козаків під проводом Сагайдачного підійшли до Босфорської протоки й атакували турецьку столицю Стамбул. Нарешті, 1616 р. Сагайдачний із величезною флотилією із 150 чайок та 7 тис. козаків розбив турецький флот під Очаковом, пішов на фортецю Кафа і взяв її в облогу. Після кількаденної облоги козаки здобули й спалили Кафу, що була головним невільничим ринком регіону,та визволили полонених. Морські походи козаків ослабляли Османську імперію, перешкоджали здійсненню її загарбницьких планів щодо України та Європейських держав, сприяли активізації національно – визвольної боротьби підкорених нею народів. Документ №4
Історик Д.Яворницький про морські походи козаків 1616 року. «…козаки,анітрохи не злякавшись султана,зібрали на початку 1616 року зо дві тисячі чоловік і знову під проводом П.Конашевича – Сагайдачного вийшли Дніпром у море проти турків. Очистивши Дніпровський лиман від ворогів вони кинулися до узбережжя Криму, спалили місто Кафу й визволили з неволі безліч християнських невільників. Від Кафи, перепливши впоперек Чорне море, вони попрямували до берегів Малої Азії і завдяки сильному вітрові досягли Мінери. Від Мінери берегом дісталися до Синопа й Трапезонта, узяли приступом обидва міста, розгромили пашу Цикалу , потопили три великих судна в морі й, захопивши ще кілька турецьких суден,повернули назад». Урок з історії України та української літератури на тему: «Боротьба українського козацтва з іноземними загарбниками. Тарас Шевченко ”Гамалія”. Волелюбні ідеї, навіяні історичним минулим»Опубліковано 26.02.2012 г.
-
|