www.uroki.net - cценарии школьных праздников, поурочные тематические календарные планы разработки открытых уроков классных часов конспекты лекций по информатике математике физике химии биологии географии для директора и завуча для психолога для классного руководителя музыка песни караоке для проведения Выпускного вечера Последнего Первого звонка 1 сентября Нового года

Главная\Документы\Для учителя начальных классов

При использовании материалов этого сайта - АКТИВНАЯ ССЫЛКА и размещение баннера -ОБЯЗАТЕЛЬНО!!!

Урок на тему: “Читай-місто і зустрічі в ньому”

Тема:Читай-місто і зустрічі в ньому.

Мета:Розширити уявлення дітей про бібліотеку, ознайомити з правилами користування бібліотечними фондами; розкрити значення окремих бібліотечно- бібліографічних понять; викликати бажання стати активними читачами бібліотеки.

Обладнання: Рекомендаційний плакат-завдання до уроку; обладнання бібліотеки.

План – конспект.

1.Бесіда з використанням плаката-завдання.

-Чи звична для вас, діти, тема уроку?

-Що в ній привернуло вашу увагу?

-Як ще можна назвати цікаве місто, в яке ми з вами сьогодні завітали?

-Хто з мешканців міста може відповісти на запитання, що нас цікавлять?

-Діти, які цікаві для вас книжки, журнали ви переглянули, прочитали до уроку?

-Хто скористався для цього послугами бібліотеки?

-Що ви можете розповісти про бібліотеку?

2.Збагачення, активізація словникового запасу учнів. Утворення слів-понять, пов’язаних з бібліотекою.

-Чи завжди ви розумієте значення слів, які часто трапляються вам у бібліотеці, з якими звертаються до вас бібліотекарі. Давайте всі разом з’ясуємо окремі з них:

Абонемент – місце в бібліотеці, де видають книжки додому. Це право користуватися книжкою, журналом, газетою, довідником протягом певного часу. Це документ, що засвідчує це право.

Картотека –систематизовані картки з повідомленням довідникового, або облікового характеру. Це невеличкі шухлядки для зберігання таких карток.

Читальний зал –спеціально обладнане приміщення в бібліотеці для читання книжок, газет, журналів.

Читач –той, хто читає книжки, до кого звернуті твори писемності. Той, хто відвідує громадську бібліотеку.

Формуляр – невелика книжечка, заведена на кожного читача бібліотеки, в яку записують дані про видані йому книжки.

Стелажі –полиці на яких у певному порядку зберігаються книги.

-Хто знає, в якому порядку зберігаються книги на стелажах?

-Як відшукати саме ту, що цікавить вас?

-Чи можна перечитати всі книжки, що є в бібліотеці?

3.Доповнення, розширення вчителем читацького досвіду дітей.

-Послухайте, діти, уривок з оповідання А.Глухова “Компас у книжковому морі”. (За Глуховим А. Та ін., Наша бібліотека, М., Книга, 1964, с.54-57)

4.Роздуми над прослуханим.

-Про яке книжкове море йшлося в оповіданні? Що означає слово “Компас”?

Що служить компасом у книжковому морі?

Учні висловлюють свої думки. Вчитель узагальнює відповіді дітей.

-Компасом, що допомагає знайти необхідну книжку, є каталог. Його картки складені в шухлядах за алфавітним порядком.

5.Ознайомлення учнів з каталожними картками.

Бібліотекар знайомить учнів з різновидами каталожних карток.

-Діти, є різноманітні картки – це своєрідні компаси, що допомагають нам зробити правильний вибір, швидко зорієнтуватися у книжковому морі.

(Демонструє картки). Це також ілюстрована каталожна картка, це типова каталожна картка. Їх можна складати для зручності не лише в алфавітному порядку, а й групувати за тематикою, за авторською приналежністю. Систематизований каталог показує, які є в бібліотеці книги з різних галузей знань, тем, напрямків.

Картки з описом книг розташовуються в каталозі в особливому порядку, який називається систематичним. Картку в бібліотеці заповнює бібліотекар, а в домашній – від сьогодні можете заповнювати картку ви. Лише пригадаємо, як заповнювати цю картку. На першому рядочку пишемо прізвище та ініціали автора. На другому – її заголовок. Далі йдуть підзаголовочні дані – про жанр творів, призначення книжки, художників, упорядників. За цими доними вказують місце і рік видання, видавництво.

Наприклад:

Павучкові рушники. Казки.Худ., Павлюк С. – К., Веселка, 1991.

–А зараз кожен з вас заповнить каталожну картку на книжку, яка знаходиться у вас на столі. Правильність запису перевіряється.

6.Розв’язання кросворда і задачі.

а) Якщо правильно заповните клітинки по горизонталі, то прочитаєте слово- відгадку по першій вертикалі:

1) Країна з найбільшою кількістю населення у світі.

2)Корисна копалина, з якої одержують паливо для багатьох видів транспорту.

3)Буква, що означає перший голосний звук у назві столиці України.

4)Явище природи, що викликало у давнину страх у людей.

5)Велика морська хижа риба.

б) Розв’яжіть незвичайну задачу. Ось її умова:

Дідусь із внуками впорядковували книжки в домашній бібліотеці. Петрик вирішив на одну полицю поставити знайомі книжки, а на іншу – невідомі. А Катруся запропонувала розкласти книжки по-іншому: окремо розташувати вірші, окремо – оповідання, казки і т. д. Дідусь лагідно усміхнувся до внуків і сказав:

-Що сказав дідусь внукам? Як ще можна розташувати книжки на поличках власної бібліотеки? Як ви відшукаєте потрібну книжку?

7.Узагальнююча бесіда за змістом уроку.

–В якому чудовому місці ми побували ми побували сьогодні?

–Як називають жителів цього міста?

–Де вони мешкають?

–Що допомагає читачам орієнтуватися в місті?

–Хто перелічіть правила користування бібліотечними фондами.

8.Цікавинки для дітей.

*У минулому цінні книги зберігалися у монастирях. Їх приковували довгими ланцюгами до стін і полиць.*Забудькуваті читачі були в усі часи. У 1957 році в одну з англійських бібліотек повернули книгу “Вчися в’язати і вишивати” читачка так захопилася нею, що тримала аж 43 роки.

*Тисячу років тому також збирали книжки. Бібліотека багдадського халіфа Везір-ас-Са-хіда налічувала майже сто тисяч книжок, більшу частину життя він провів у військових походах, і його завжди супроводжував караван з книгами. Цікаво, що верблюди йшли в порядку розташування букв алфавіту і караванщики-бібліотекарі могли швидко знайти потрібну книжку. Це був перший своєрідний каталог.

*Найбільша книжка вийшла у світ у минулому столітті, у 1832 році в Лондоні. Називалася вона “Пантеон англійських героїв” Її висота – 5,7 м, ширина – 3,7 м.. Розмір букв – 15 см. Найменша книжка “Мурашечки” видрукована в 1980 році в Японії, її розміри 1,4 х 1,4 см.*Найбільше “бібліотечне” місто України – Київ. Тут 1339 бібліотек, що вміщують 81,5 млн. одиниць зберігання.

9.Домашнє завдання: заповнити каталожні картки на книжки, які є в домашній бібліотеці.

Урок на тему: “Читай-місто і зустрічі в ньому”

Top.Mail.Ru Rambler's Top100
Некоторые файлы (разработки уроков, сценарии, поурочные планы) и информация, находящиеся на данном сайте, были найдены в сети ИНТЕРНЕТ, как свободно распространяемые, присланы пользователями сайта или найдены в альтернативных источниках, также использованы собственные материалы. Автор сайта не претендует на авторство ВСЕХ материалов. Если Вы являетесь правообладателем сценария, разработки урока, классного часа или другой информации, и условия на которых она представлена на данном ресурсе, не соответствуют действительности, просьба немедленно сообщить с целью устранения правонарушения по адресу : . Карта сайта - www.uroki.net При использовании материалов сайта - размещение баннера и активной ссылки -ОБЯЗАТЕЛЬНО!!!