www.uroki.net - сценарії шкільних свят, поурочні, тематичні, календарні плани, розробки відкритих уроків, класних годин, конспекти лекцій для інформатики, математики, фізики, хімії, біології, геогріфії, матеріали для директора та завуча, психолога, для класного керівника, а також музика, пісні, караоке для проведення Випускного вечору, Останнього дзвоника, Першого дзвінка, 1 вересня, Нового року.

Головна\Документи\Для вчителя української мови та літератури

При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!

Відкритий урок з української мови в 6 класі «Числівник. Урок захисту знань»

Розробку відкритого уроку надіслала: Савченко Валентина Степанівна, учитель української мови та літератури Шахтарської ЗОШ №1,
м. Свердловськ Луганської області, Україна
© - Звертаємо Вашу увагу, що дана робота офіційно захищена авторським правом з видачею завіреного документу нотаріуса.
При будь-якому використанні цієї розробки ОБОВ’ЯЗКОВЕ посилання на сайт www.uroki.net та на автора - Савченко В.С.

Мета:

  • закріпити та систематизувати знання учнів про числівник,
  • удосконалити вміння відмінювати числівники та поєднувати їх з іменниками,
  • правильно вживати в усному та писемному мовленні,
  • сприяти розвитку логічного мислення,
  • виховувати в учнів любов до рідної мови.

Тип уроку: закріплення та застосування набутих знань, умінь, навичок.

Учні повинні знати: теоретичний матеріал про числівник, тлумачення слів «сорок», «дев’яносто», «тисяча», «мільйон».

Учні повинні вміти: відмінювати числівники за відмінками, визначити власний рівень знань та практичних навичок про числівник та розділи, над якими ще слід попрацювати.

Обладнання: таблиці, ілюстрації, райдужні оцінки, додаткова література.

Хід уроку:

З’ясування емоційної готовності.

Побажай собі успіху.

Повідомлення теми та мети уроку. Цілевизначення.

  1. Визначити власний рівень засвоєння теоретичних знань та практичних навичок про числівник.
  2. Над яким матеріалом ще попрацювати, щоб довчити.

Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Поділ класу на групи, вибори спікера.
  2. Фронтальне опитування:
  • Яка частина мови називається числівником?
  • На які групи поділяються числівники за значенням?
  • Які це кількісні числівники?
  • Що можуть означати кількісні числівники?
  • Які це порядкові числівники?
  • На які групи поділяються числівники за будовою?
  • За чим змінюються кількісні числівники?
  • За чим змінюються порядкові числівники?
  • Якими членами речення бувають числівники?
  • Приклад числівника – підмета, присудка.
  • Приклад числівника – додатка.
  • Приклад числівника – обставини.

3 .Учитель. Числове значення мають також інші частини мови.

Визначити частину мови:

Двійка, п’ятимісячний, надвоє, втричі.

Утрьох, семирічний, десяток, чотирикутник.

Потроїти, трійка, дев’ятиповерховий, триярусний.

Сотня, подвоїти, по – перше, двадцятиградусний.

3.Робота в групах. Вибори спікера.

Провідміняти числівники в групах:

  • 638, 27-ий, 845, 38-ий, 227, 75-ий, 496, 64-ий.
  • Як відмінюються числівники від 5 до 20 та 30?
  • Від 200 до 900?
  • Як відмінюються порядкові числівники на – сотий, - тисячний, - мільйонний, мільярдний

Провідміняти на дошці:

Робота в групах. Замінити цифри словами. Коршуни та грифи живуть більше 100 років. До 100 літ доживають стерв’ятники. До 80 можуть жити беркути, кондори, дикі гуси. А от качка живе до 40 років. Найдовша тривалість життя – у соколів. Вони доживають до 160 – 170 літ. Папуга в неволі може жити до 135 років.

Мандрівка в Країну слова.

Визначити правильні словосполучення:

двоє учнів

двоє генералів

четверо хлопців

четверо академіків

троє курчат

троє листів

двоє відер

четверо жінок

троє дверей

двоє школярок

четверо дівчат

Робота з ілюстрацією та завдання з годинником.

Екскурс в історію.

Учитель. Ми звикли, що предмети лічать десятками, сотнями.

Два – дцять

шіст – десят

три - дцять

сім – десят

п’ят- десят

вісім – десят

Повинно бути чотири – десять, дев’ять – десять. Ці форми є в українських діалектах та болгарській мові – четиридесет, деветдесет.

Чому ж тоді дев’яносто і сорок? Дев’яносто – ця форма старіша, вона виникла на базі праслов’янського девеносъто. Нова форма дев’ятдесять не витримала «конкуренції» і зникла.

Сорок – спочатку звалася четиредесяте. Цим способом рахували шкурки соболя та білки.

Саме стільки їх треба було, щоб пошити 1 сорок ( стародавній хутряний одяг). Спочатку так рахували лише шкурки, потім слово прижилось.

Тисяча – спочатку слово значило « товста сотня» або «велике сто».

Мільйон – венеціанський купець ст. Марко Поло, повернувшись додому після 24-річних мандрів, розповідав про Китай, де він побував, що монгольський хан Хадилай має величезні багатства. Він до італійського слова мілле (тисяча) додав суфікс збільшення он – е. У нього виходило мілліоне, тобто « величезна тисяча», «тисячище». Так народилось слово мільйон, яке пізніше почало означати «тисяча тисяч». У нас це слово з’явилось за часів Петра .

Рефлексія. Підведення підсумків уроку.

  • Чи задоволені ви підсумками своєї роботи?
  • Що було цікавого на уроці?
  • Чи досягли поставлених цілей?
  • Яку тему треба довчити?

Виставлення самооцінок. Оцінки спікера. Оцінки вчителя.

Дом. завдання: підготуватись до Т.О. , повторити розділ «Числівник».

Відкритий урок з української мови в 6 класі «Числівник. Урок захисту знань»

Опубліковано 10.12.2011 р.

Top.Mail.Ru Rambler's Top100
Деякі файли (розробки уроків, сценарії, поурочні плани) та інформація, які знаходяться на цьому сайті, були знайдені в мережі Інтернет, як вільно росповсюджуємі, надіслані користувачами сайту або знайдені у альтернативних джерелах, також використані власні матеріали. Автор сайту не претендує на авторство всіх матеріалів. Якщо Ви є правовласником сценарію, розробки урока, класної години або іншої інформації і спосіб розміщення її не відповідає дійсності, прохання негайно повідомити, з метою усунення правопорушення на адресу: . Карта сайта - www.uroki.net При використанні матеріалів сайту - розміщення банеру та активного гіперпосилання -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!