www.uroki.net - сценарії шкільних свят, поурочні, тематичні, календарні плани, розробки відкритих уроків, класних годин, конспекти лекцій для інформатики, математики, фізики, хімії, біології, геогріфії, матеріали для директора та завуча, психолога, для класного керівника, а також музика, пісні, караоке для проведення Випускного вечору, Останнього дзвоника, Першого дзвінка, 1 вересня, Нового року.

Головна\Документи\Для вчителя української мови та літератури

При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!

Конспект уроку з української мови в 6 класі на тему: "Твір-опис природи за власним спостереженням"

Конспект уроку з української мови виконала: Калюжна Оксана Іванівна,
вчиель-методист ЗОШ І – ІІ ступенів, с.Осьмиговичі Турійського району Волинської області,
email: oxana-kmin@ukr.net

Українська мова, 6 клас

Тема. Твір-опис природи за власним спостереженням

Мета:

  • закріплювати знання про прикметник як частину мови;
  • удосконалювати вміння вживати прикметники при написанні творів-описів;
  • розвивати вміння дітей висловлювати свої думки у зв'язні тексти-описи, розширювати образне мислення, збагачувати словник учнів;
  • виховувати вміння бачити прекрасне у звичайних речах та вчитись описувати його, використовуючи багатство лексики рідної мови;
  • плекати любов до рідної природи і материнської мови.

Обладнання: таблиця «Типи мовлення», аудіо запис, фотоілюстрації «Пори року», ноутбук, проектор, екран.

Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

- Діти, ви привітались сьогодні з небом, сніжинками, прибраними інеєм деревами? Почули, як дзвінко побажали вам успіхів галасливі горобчики? Усміхнулись перехожим, сказали гарні слова родичам? Якщо так, то день буде сонячним, а завдання уроків не будуть важкими та незрозумілими. Давайте бачити прекрасне довкола: у притихлому небі, ніжній сніжинці, морозяному візерунку на вікнах. І кожна прожита хвилина наповниться красою та добром.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Звучить поезія (супроводжується аудіозаписом):

Зима

Білий сніг, білий сніг

Заміта стежинки,

На мереживо доріг

Падають сніжинки.

Завірюха-заметіль

І мороз тріскучий

Снігову метуть крутіль

На високій кручі.

Вітерець-жартівник

Віхолу здіймає,

А мороз-чарівник

Сріблом виграває.

Позаносив білий сніг

У лісах ялинки.

У казковім наче сні

Все навколо взимку. (В. Васюк)

Учні записують тему уроку, епіграф до нього (Слайд 1).

поезія (супроводжується аудіозаписом) зима

ІІІ. Підготовча робота

1. Вступна бесіда

Ми з вами досить часто використовуємо різні типи мовлення для створення певної мовленнєвої ситуації. Давайте пригадаємо основні типи мовлення (Слайд 2).

основны типи мовлення таблиця

Сьогодні найбільше уваги приділимо опису.

А ще питання який? притаманне одній частині мови.

Якій ? (фронтальне опитування)

  • Які слова ми називаємо прикметниками?
  • З якою частиною мови найчастіше вживаються прикметники?
  • На які розряди поділяються?
  • Як змінюються?
  • Якими членами речення виступають?

Бачимо, що прикметники як означення несуть у собі всі якості, барви, ознаки. Сподіваюсь, що на уроці ви будете старанними. А ще якими? (прикметники: сумлінними, дружними, активними, слухняними…).

Ви відповідали на питання «Якими?», використовуючи в мовленні прикметники. А можна уявити собі нашу мову без цих дивослів?

Справді, як сумно та одноманітно все буде. Зникнуть кольори, потьмяніють квіти, а слово буде просто словом, а не калиновим життєдайним дивом.

2. Вибір теми твору-опису

Завдання нашого уроку – підготуватись до написання твору-опису за власним спостереженням. Проведемо експрес-опитування «Швидко, лаконічно, чітко» (відповіді мають бути короткими, точними):

  • У чому особливість твору-опису за власним спостереженням?
  • Про що будемо писати?
  • На що вказує прикметник «власний»?
  • Що таке опис природи? (пейзаж)
  • Як ми назвемо наш твір? Чому? (якщо хтось не згідний із такою назвою, може обирати свою).

Учні записують тему твору-опису в зошитах та на дошці: «Зимова казка».

3. Аналіз спостережень за природою

Взаємообмін враженнями від побаченого та відчутого взимку.

Бесіда за запитаннями:

  • Яке небо взимку? Якого кольору в погожі і в похмурі дні?
  • Високо чи низько над землею сонце? Яке повітря?
  • Як змінились дерева, кущі?
  • Як змінив обличчя нашого села перший сніг?
  • Який настрій викликає у вас морозний зимовий день?
  • Які птахи залишились зимувати у нас? Як вони поводяться?
  • Що ви відчуваєте в час наближення зимових свят?

Мовби і не було квітування весни, буйної зелені літа, жовто-багряної позолоти осені. Все перефарбувалось у який колір? Але не завмерло, а лише заснуло до весни.

4. Робота з фотоілюстраціями (слайди 4 – 7)

Використовуючи свій досвід, діти визначають відповідність зображень темі уроку

зимний лесзимний кустсиниця взимку

5. Визначення провідної думки твору

Природа рідного краю прекрасна і неповторна взимку. Нам потрібно вчитися бачити і берегти цю красу.

6. Робота із «Словничками-довідничками»

Учні виписують із текстів про зиму, що пропонує вчитель, прикметники-означення, що характеризують названі предмети та явища. Добирають ще прикметники самостійно, поступово заповнюючи свої «словнички». Підбирають означення до узагальнюючого слова «зима».

Підбирають означення до означеного слова зима

***

Проминула осінь. Настала пора, яку часто звуть замріяною, чарівною, холодною, білою.

Зима особливо гарна, ніжна, як чиста срібна мелодія. Слухаєш, спостерігаєш природу в перші зимові дні й відчуваєш усю врочисту красу першого морозу, снігу, інею.

Ось новий день народжується у туманному серпанку, підволохаченому мереживом інею, порипує, переливається від промінчиків заспаного сонечка білий грайливий сніжок. А небо голубе-голубе, тільки десь під обрієм загорнуте в білі ковдри хмар. Повітря прозоре й легке, в ньому далеко чути кожен звук.

***

Біле поле, білий кряж,

Царство Морозенка.

Ниви в білий трикотаж

Одягла поземка

(Д. Луценко)

***

З народної мудрості:

Вранішня зоря швидко гасне – на мороз.

Йде лапатий сніг – на тривалу негоду і сльоту.

Сильний сніг уночі та на світанку при слабкому вітрі віщує сонячну погоду вдень.

Перший сніг щільний і мокрий – на вологе літо, сухий і легкий – на сухе.

Хмари пливуть низько – буде холодно, а проти вітру – чекай снігу.

7. Запис орієнтовного плану

  1. Захоплююсь красою довкілля.
  2. Природа взимку.
  3. Чарує зимовий день.
  4. Мрії в передсвяткові дні.

8. Додаткове завдання

Розгадування загадок про зиму:

Сніг на річках, лід на полях,

Хуга гуляє. Коли це буває?

Прозорий, мов скло, а не вставиш у вікно.

На дворі горою, а в хаті водою.

Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає.

Стоїть старий дуб, на ньому дванадцять гілляк, на кожній гілці по чотири гнізда, а в кожному гнізді по семеро яєць

9.Підбиття підсумків

Самостійна робота із вправою «Акрослово». Діти на чернетках записують у стовпчик слова, що римуються із попередніми рядочками вірша, а з перших букв записаних слів складають слово-відповідь. Якою є основна ознака тексту-опису?

Інколи треба не просто сказати –

Часто трапляється щось описати.

Яка ця картина, веселка, ракета…

Мають ознаки усі геть предмети.

Світ добрий і світлий людині щирій,

У кожного є свій казковий Ирій.

Найкраща країна, калинова мова

І небо над нами таке барвінкове.

А мамині очі – кохані озерця.

Все це наймиліше для мого серця.

Описати

Предмета

Ирій

Серця

Початок роботи над першим (чорновим) варіантом твору, використання прикметників-означень, власного досвіду (звучить аудіозапис).

ІV. Оголошення домашнього завдання

Написати твір-опис «Зимова казка», використовуючи якомога більше прикметників.

V. Підсумок уроку

Аналіз праці учнів. Подяка за старанність.

Я не кажу вам: «Прощавайте»,

Бо ще зустрінемося знов.

Ви ж до деревця привітайтесь,

До сонця, квітки, до дібров.

Бо рідне слово - барвінкове,

Що всі думки передає.

Плекаймо диво – нашу мову.

Як добре, що вона в нас є.

Конспект уроку з української мови в 6 класі на тему: "Твір-опис природи за власним спостереженням"

Опубліковано 9.02.2015 г.

Top.Mail.Ru Rambler's Top100
Деякі файли (розробки уроків, сценарії, поурочні плани) та інформація, які знаходяться на цьому сайті, були знайдені в мережі Інтернет, як вільно росповсюджуємі, надіслані користувачами сайту або знайдені у альтернативних джерелах, також використані власні матеріали. Автор сайту не претендує на авторство всіх матеріалів. Якщо Ви є правовласником сценарію, розробки урока, класної години або іншої інформації і спосіб розміщення її не відповідає дійсності, прохання негайно повідомити, з метою усунення правопорушення на адресу: . Карта сайта - www.uroki.net При використанні матеріалів сайту - розміщення банеру та активного гіперпосилання -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!