www.uroki.net - сценарії шкільних свят, поурочні, тематичні, календарні плани, розробки відкритих уроків, класних годин, конспекти лекцій для інформатики, математики, фізики, хімії, біології, геогріфії, матеріали для директора та завуча, психолога, для класного керівника, а також музика, пісні, караоке для проведення Випускного вечору, Останнього дзвоника, Першого дзвінка, 1 вересня, Нового року.

Головна\Документи\Сценарії шкільних свят

При використанні матеріалів цього сайту - АКТИВНЕ ГІПЕРПОСИЛАННЯ та розміщення банеру -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!

Реквієм пам’яті «Вічна пам’ять жертвам голодомору 20 – 30 років»

Реквієм пам’яті підготувала: вчитель української мови та літератури Савченко В.С.,
Шахтарська ЗОШ № 1, Луганська обл.

Мета: донести до учнів правду про страшні події голодомору 1932- 1933 років, назвати причини цієї трагедії України ; виховувати повагу до пам’яті загиблих, активну життєву позицію учнів.

Оформлення: кетяг калини, перев’язаний чорною стрічкою; свічки, карта України з фактами голодомору, плакат у вигляді хреста з написом «Голодомор», грамзапис «Реквієму» Моцарта, Чорна книга України та Донбасу.

Звучить «Реквієм» А. Моцарта. Ведучі в темному одязі із запаленими свічками виходять на сцену з двох боків, стають журавлиним ключем.

1 вед. Не сьогодні це сказано:

Час народжувати і час помирати,

Час руйнувати і час будувати,

Час розкидати каміння,

Час мовчати і час говорити.

Час - говорити.

2 вед.Сьогоднішня наша зустріч присвячується пам’яті українських людей, які загинули мученицькою смертю від голоду, заподіяного владою в 1932- 1933 роках.

3 вед. Голодомор чорною смугою прокотився Україною, понівечив життя поколінь і забрав у небуття мільйони доль.

4 вед. …1932-1933 роки. В Україні великий голод. Не було ні війни, ні посухи. А була тільки зла воля одних людей проти інших. Голод був спричинений насильницькою колективізацією, непосильними планами хлібоздачі та репресіями Сталіна проти селян.

5 вед. Усього було розкулачено від 10 до 15 мільйонів чоловік. У деяких районах почалися озброєні виступи селян проти дій влади.

6 вед. У кінці 1932 року в Україну було направлено 1700 чоловік для наведення порядку.

Україні було поставлено план – 360 мільйонів пудів хліба, який вона могла виконати на 70%.

1 вед. Із розповіді очевидця тих страшних подій: «У батька з матір’ю нас було 13 дітей. 1931 року нас розкулачили: майно продали, нас вивезли на хутір.

- Що ми їли? – Лободу, кропиву, ловили ховрашків, ящірок.

2 вед. Ми, діти, були страшні: на високих тоненьких ніжках, величезні животи.

3 вед. Голод охоплював територію із населенням 60 млн. осіб, а кількість жертв досягла за різними даними від 4 до 8 млн. чоловік.

4 вед. Пекельні цифри і слова

У серце б’ють, неначе молот.

Немов прокляття ожива

Рік 33-ій. Голод. Голод.

У люті сталінській страшній

Тінь смерті шастала по стінах.

Восьми мільйонів( Боже мій!)

Не долічилась Україна.

5 вед. Осиротіло багато областей України. Весною 1933 року від голоду кожної хвилини помирало 17 чоловік, 1000- кожного часу і майже 25 тисяч чоловік кожного дня.

Учитель В той рік заніміли зозулі,

Накувавши знедолений вік.

Наші ноги розпухлі узули

В кирзаки – різаки у той рік.

У той рік мати рідну дитину

Клала в яму, поклавши на бік,

Без труни, загорнувши в ряднину…

А на ранок – помер чоловік.

За 8 місяців 1932 -1933 рр. в Україні померло більше 7 млн. чоловік. А в цей час, коли гинули причорноморські села, з Одеського порту вивозили за кордон українську пшеницю

8 березня 1933 року на підході до Босфору сів на мілину пароплав « Харків», який перевозив 8 900 тонн зерна з Одеси до Лондона. Пароплав розламався навпіл, і майже 9 тисяч тонн добірного зерна пішло на дно.

6 вед. Хліб в Україні був, не за тридев’ять земель, а на території районів, де голод косив людей. Кукурудзу переробляли на технічні потреби. Заводи переганяли зерно на спирт. Хліб був, і люди бачили це. Голодною смертю вмирали біля токів, які пильно стерегли, або від кулі вартового.

Учитель Із людської жахливої трагедії створена « Чорна книга України». Не можна без жалю читати все те, що описано про голодомор 1932 -1933 рр. Це злочин, що за кількістю жертв неперевершений за всю історію людства.

Розглянемо уважно карту голодомору в Україні. Найбільш постраждали Житомирська, Київська, Черкаська, Полтавська, Сумська та Харківська області.

1 вед. Порівняно з 1930 роком у цих областях смертність зросла у 8 – 9 разів.

2 вед. На півдні України смертність виросла в 5 – 6 разів. У Чернігівській у 4 – 5 разів.

3 вед. Найменше постраждала територія Донбасу( тоді Донецька область), бо Сталін не міг зруйнувати вугільну промисловість.

4 вед. Але й на цій території смертність виросла в 3 – 4 рази. До числа постраждалих сіл нашого району були віднесені села: Астахове, Карпово – Крепінка,Бірюкове, Дар’ їно – Єрмаківка та інші. Ці села були занесені до « чорної дошки».

5 вед. У селі Карпове – Крепінці член колгоспу Макаренко Григорій, сім’я якого складалася із 6 осіб, голодував разом з рідними 3 дні, потім почали пухнути з голоду. Їм довелося з’їсти свого собаку.

6 вед. У тому ж селі бідняк Скребцов Федір, сім’я якого складалася з 11 чоловік, зарізав і з’їв свою кішку.

1 вед. У зв’язку з голодом зареєстровані випадки вбивств і людоїдства.

2 вед. Декламує поезію П. Тичини «Загупало в двері прикладом».

3 вед. За період з 1 лютого по 5 березня 1933 року в Донецькій області в 12 районах померло 267 чоловік, із них – 76 дітей.

Запалюються свічки.

4 вед. Друзі ! Вшануймо хвилиною мовчання пам’ять близько 7 – 8 мільйонів жертв сталінського режиму.

Хвилина мовчання.

5 вед. День пам’яті жертв голодомору і політичних репресій в Україні відмічають кожен рік у четверту суботу листопада.

Учитель У нашій «Чорній книзі» гуртківці Шахтарської школи зібрали свідчення людей про голодомор у нашому районі. Почитайте їх, вслухайтесь серцем у жахливі їхні слова.

Чому ж так жорстоко нас нищили? Боялися невмирущого і грізного духа нашої свободи.

Тому й нищилась українська інтелігенція, золотосяйні наші собори, культура, історія.

6 вед. О, як же ти не вмерла, Україно,

Бо скільки ж то зловісницька мета

Звела людей, приречених безвинно, -

Й ніхто за це ні в кого не спитав.

Чому, чому, чому, чому

Гонили правду у тюрму?

Чому від голоду вмирали?

Чому церкви поруйнували?

Чому так знищили багато?

Чому не судять винуватих?

Учитель 12 серпня 1990 року поблизу Лубен полтавці на горі звели хрест як символ розп’яття українського народу. Нехай вогники й наших свічок будуть знаком скорботи по невинно убитих українцях. Пам’ятаймо про них завжди! Давайте більше ніколи не допустимо такого в майбутньому.

Реквієм пам’яті «Вічна пам’ять жертвам голодомору 20 – 30 років»

Опубліковано22.11.2015 г.

Top.Mail.Ru Rambler's Top100
Деякі файли (розробки уроків, сценарії, поурочні плани) та інформація, які знаходяться на цьому сайті, були знайдені в мережі Інтернет, як вільно росповсюджуємі, надіслані користувачами сайту або знайдені у альтернативних джерелах, також використані власні матеріали. Автор сайту не претендує на авторство всіх матеріалів. Якщо Ви є правовласником сценарію, розробки урока, класної години або іншої інформації і спосіб розміщення її не відповідає дійсності, прохання негайно повідомити, з метою усунення правопорушення на адресу: . Карта сайта - www.uroki.net При використанні матеріалів сайту - розміщення банеру та активного гіперпосилання -ОБОВ'ЯЗКОВЕ!!!